Terapia manualna

Terapia manualna zwana chiropraktyką lub potocznie kręgarstwem, jest metodą fizjoterapii, której celem jest przewrócenie prawidłowych czynności układu ruchu i ustawień jego elementów, ze szczególnym uwzględnieniem kręgosłupa.

Zabieg terapii manualnej poprzedza wywiad lekarski oraz badanie palpacyjne, a następnie chiropraktyk poprzez odpowiedni ucisk odblokowuje wskazane miejsca w pobliżu kręgosłupa i przywraca prawidłowe ustawienia np. przemieszczonych kręgów. Terapia obejmuje także stawy, więzadła i mięśnie.

Cena:
  • 60 min – 180 zł
  • 90 min – 250 zł
  • W domu pacjenta - od 250 zł / 1h (na terenie Wrocławia)

Czym jest terapia manualna?

Terapia manualna, określana też mianem chiropraktyki lub bardziej potocznie – kręgarstwa, to metoda fizjoterapii, polegająca nie tylko na uciskaniu odpowiednich punktów na ciele pacjenta. Dosłownie oznacza ona „leczenie przy pomocy rąk”. Fizjoterapeuta poprzez dotyk wyczuwa, które okolice w ciele są szczególnie napięte i w specjalny sposób uciska, ugniata i rozciąga te punkty. Czasem trzeba dokonać manipulacji stawów, w których występują dolegliwości, aby pozbyć się bólu lub ograniczenia. Dzięki temu zabiegowi dochodzi do rozgrzania mięśni, a tym samym do ich odblokowania i zniwelowania bólu.
Istnieje szereg technik wykorzystywanych w ramach terapii manualnej. Do najczęściej stosowanych we Wrocławiu i innych miastach należą:
  • miękkie terapie manualne,
  • manipulacje powięziowe wg Luigi Stecco,
  • manipulacje krótkodźwigniowe HVLA,
  • metoda Dr. Ackermanna,
  • koncepcja Maitland,
  • ortopedyczna terapia manualna (OMT).
Często jako dopełnienie i wspomaganie terapii manualnej wykorzystuje się technikę flossingu (bandażowania) oraz kinesiotapingu.

Jakie są zalety terapii manualnej?

Metoda ta na całym świecie, także we Wrocławiu, cieszy się dużym uznaniem z uwagi na szeroki zakres swego oddziaływania oraz efekt leczniczy. Terapia manualna doskonale sprawdza się w przypadku różnorodnych dolegliwości w obrębie układu ruchu, m.in. bólów mięśni i głowy (także tych o etiologii stresowej i wynikających z napięcia mięśni), urazów i zwyrodnień stawów, wiązadeł i ścięgien, problemów z kręgosłupem, nerwobólów, wad postawy. Potrafi ona przynieść znaczącą poprawę w krótkim czasie, nawet w przypadku silnych dolegliwości. Terapia manualna daje znaczące efekty zarówno w przypadku problemów ostrych (np. bezpośrednio po urazie), jak i chronicznych (np. zmian zwyrodnieniowych).

Usługi Punktu Rehabilitacji we Wrocławiu

Terapia manualna stanowi jedną z podstawowych metod fizjoterapeutycznych, wykorzystywanych we wrocławskim Punkcie Rehabilitacji. Każdy pacjent może liczyć na indywidualne podejście do jego problemu i zaplanowanie właściwej terapii. Kluczem jest nie tylko zastosowanie odpowiedniej metody, ale również rozmowa z pacjentem i życzliwe podejście. Poza zabiegami pacjent otrzymuje praktyczne wskazówki i zalecenia, np. dotyczące ćwiczeń, które w ramach terapii i prewencji powinien wykonywać samodzielnie. Na terenie Wrocławia Punkt Rehabilitacji gwarantuje darmowe dojazdy do pacjentów, we wskazanym terminie i miejscu. To doskonałe rozwiązanie dla osób mających problemy z poruszaniem się lub którym brakuje czasu na dojazdy.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Call Now Button