Ćwiczenia rehabilitacyjne na kręgosłup

  • 25 kwietnia 2018

Kręgosłup (columna vertebrae) to jeden z ważniejszych elementów naszego ciała, wkońcu po łacinie ma słowo kolumna, czyli podstawa ?
Należy o niego dbać, ponieważ to on trzyma naszą sylwetkę w pionie, a siedzący tryb życia nie wpływa na niego korzystnie. Jeśli dolegają Ci różnego rodzaju bóle pleców, zastosuj się do ćwiczeń, które przedstawiam poniżej.

Warto pamiętać, że przed wykonywaniem ćwiczeń dobrze byłoby skonsultować się z lekarzem, który odcinek naszego kręgosłupa musimy rehabilitować. Poniżej kilka ćwiczeń na różne części kręgosłupa, które nie zaszkodzą, a pomogą w uśmierzeniu bólu. Jeśli przy wykonywaniu któregoś z ćwiczeń pojawi się nerwoból lub objawy bólowe się nasilą, zaprzestań ćwiczeń i skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Odcinek szyjny

Połóż się na plecach, ręce trzymaj wzdłuż tułowia, nogi ugnij w kolanach tak aby stopy były oparte o podłoże. Głowę trzymaj prosto (nie dotykaj brodą mostka). Wykonaj ruch skrętu głowy najpierw w prawo, potem znowu na wprost i w lewo. Ruch wykonuj powoli, powtórz 10 – 15 razy na każdą ze stron.
Ułóż się tak samo jak w ćwiczeniu pierwszym. Powoli unoś głowę, jakbyś chciał dotknąć brodą klatki piersiowej (głowę oderwij kilka centymetrów od ziemi), zatrzymaj się w tej pozycji na 5 sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 – 15 razy.
Połóż się na brzuchu, nogi wyprostowane, spleć dłonie i połóż na nich czoło. Odchylaj powoli głowę do tyłu, jakbyś chciał spojrzeć do góry, wytrzymaj tak 3 sekundy i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 – 15 razy.

Odcinek lędźwiowy

Połóż się na plecach, ręce wzdłuż tułowia, nogi ugięte, a stopy oparte o podłoże. Napnij pośladki i unieś biodra do góry, aby utworzyć jedną linię plecy-biodra, wytrzymaj tak 10 sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 razy.
Połóż się na brzuchu, wyprostuj jedną nogę a drugą jak w pierwszym ćwiczeniu. Wyciągnij proste ręce przed siebie. Podnieś powoli jedną nogę do góry (aby uda obu nóg znalazły się na tym samym poziomie), nie unosząc bioder, ani głowy. Następnie opuść nogę i zrób tak 10 – 15 powtórzeń a następnie zmień nogę.
Połóż się na brzuchu, wyprostuj nogi i proste ręce spleć z tyłu na plecach. Ściągnij łopatki, a siłą mięśni brzucha, nóg i pośladków, unieś tułów do góry. Policz do 10 sekund, wróć do pozycji wyjściowej i powtórz 10 razy.
Niekiedy może się zdarzyć, że te ćwiczenia nie wystarczą i ból nie ustąpi. W przypadku nasilenia bólu, zaprzestań ćwiczeń i skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Call Now Button