Stres w pracy a ból kręgosłupa

  • 30 sierpnia 2019

Codziennie wiele tysięcy Polaków odczuwa stres w miejscu pracy. Stres najczęściej powoduje to, że pracownicy są zmęczeni, zniechęceni do dalszej aktywności, czy nie mogą się skoncentrować na ich podstawowych zadaniach. Niestety, stres także powoduje problemy z kręgosłupem. Jak to możliwe?

Stres wpływa na kark oraz plecy. Implikuje stan przewlekłej sztywności karku,  a także bóle pleców. Zaburza także prawidłową pracę mięśni – dochodzi do ich gwałtownego kurczenia się i rozkurczania. Wreszcie u Pracowników, którzy doświadczają stresu w miejscu pracy przez długi okres czasu, np. kilka lat, obserwuje się dyskopatię (bolesne schorzenie krążka międzykręgowego).

W stresujących momentach w miejscu pracy, aby pomóc kręgosłupowi, należy:

  • wykonywać masaż, który usunie ból głowy i obciążenie karku pod wpływem stresu,
  • położyć prawą dłoń bezpośrednio na karku, pod linią włosów tak, aby kciuk był po lewej stronie szyi, a pozostałe palce prawej dłoni po drugiej stronie szyi, lewą dłoń należy położyć na czole, następnie należy rozpocząć uciskanie mięśni karku prawą dłonią (przynajmniej 15 razy).

To ćwiczenie jest proste, a skutecznie redukuje ból głowy w stresujących sytuacjach, jak i obciążenie kręgosłupa.

Chcąc uniknąć dyskopatii na skutek stresu w pracy należy w czasie wolnym:

  • zmuszać mięśnie do pracy poprzez wysiłek fizyczny, np. chodzić pieszo do pracy, spędzać aktywnie weekend poprzez pracę na działce,
  • regularnie uprawiać sport (najlepiej pływanie).

Podsumowując istnieją pewne sposoby redukowania negatywnych skutków stresu w miejscu pracy w odniesieniu do kręgosłupa. Przede wszystkim Pracownicy zmagający się z tej postaci problemami powinni wykonywać na bieżąco ćwiczenia redukujące negatywne skutki stresu dla kręgosłupa, a także dbać o odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Jeżeli jednak powyższe sposoby nie pomagają pozbyć się bólu pleców, należy skontaktować się najszybciej jak to możliwe z odpowiednim specjalistą.

Jeżeli potrzebujesz masażysty, zapraszam serdecznie do kontaktu.

Arkadiusz Bohonos

Fizjoterapeuta, Punkt Rehabilitacji, Wrocław

Call Now Button