Ergonomia stanowiska pracy przy komputerze

  • 12 września 2019

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pracuje przy komputerze. Siedząc w jednej pozycji przed monitorem, spędzają oni co najmniej osiem godzin dzienne. Dlatego tak ważne jest, aby stanowisko pracy było nie tylko wygodne i funkcjonalne, lecz także ergonomiczne.

Podstawą ergonomii stanowiska pracy przy komputerze jest odpowiednio dobrane krzesło. Należy pamiętać, że przy jednym stanowisku pracy może pracować więcej niż jedna osoba, np. podczas pracy zmianowej. W związku z tym krzesła powinny być regulowane, aby móc dopasować je do każdego pracownika, bez względu na jego wzrost czy posturę. Regulacja krzeseł powinna dotyczyć trzech aspektów:

  • wysokości siedziska;
  • wysokości oparcia;
  • kąta nachylenia siedziska.

Również wysokość biurka powinna być dopasowana do wzrostu pracowników, aby mogli pracować w sposób niewymuszający na nich nienaturalnej pozycji, która obciążałaby ich kręgosłup.

W ergonomii stanowiska pracy liczy się również konstrukcja i powierzchnia biurka.  Konstrukcja biurka powinna pozwalać na dogodne ustawienie elementów wyposażenia stanowiska pracy. Z kolei powierzchnia blatu roboczego powinna zapewniać łatwe posługiwanie się elementami wyposażenia stanowiska, aby pracownik mógł wykonywać swoje obowiązki. Klawiatura, czyli podstawowe narzędzie pracy, powinna być umieszczona co najmniej 10 cm od przedniej krawędzi stołu. Pracownicy korzystając z klawiatury, powinni zachowywać kąt prosty pomiędzy ramieniem a przedramieniem. Co więcej, wysokość biurka powinna umożliwiać mu obserwację monitora pod odpowiednim kątem, tj. od 20° (górna krawędź monitora) do 50° (dolna krawędź ekranu). Ponadto zgodnie z przepisami odległość oczu pracownika od ekranu monitora powinna wynosić od 400 do 750 mm. Pracownik powinien mieć również swobodny dostęp do pozostałych elementów wyposażenia stanowiska pracy.

Jeżeli pracownik nie ma możliwości swobodnego położenia stóp pod biurkiem, ma prawo poprosić pracodawcę o podnóżek, a tan ma obowiązek mu go zapewnić. Podnóżek ten powinien być wyposażony w możliwość regulacji – zarówno kąta nachylenia, jak i wysokości.

Jeżeli potrzebujesz masażysty, zapraszam serdecznie do kontaktu.

Arkadiusz Bohonos

Fizjoterapeuta, Punkt Rehabilitacji, Wrocław

Call Now Button