Jak uniknąć kontuzji typowych dla biegaczy?

  • 3 października 2019

Mawia się, że sport to zdrowie. Niewątpliwie w tym stwierdzeniu jest sporo racji, ale nie należy zapominać o tym, że wraz z uprawianiem jakiejkolwiek dziedziny sportu mogą pojawić się komplikacje zdrowotne i kontuzje. Obecnie coraz częściej na ulicach, skwerkach czy parkach można spotkać osoby, które chcąc utrzymać formę lub zrzucić zbędne kilogramy, biegają. Również ta forma aktywności wiąże się z wieloma kontuzjami. Wśród kontuzji typowych dla biegaczy można wymienić: bóle kolan, bioder i piszczeli, złamania zmęczeniowe czy też zapalenie ścięgna Achillesa. Istnieje jednak wiele sposobów, aby im przeciwdziałać.

Po pierwsze podczas uprawiania biegania należy pamiętać o prawidłowej zbilansowanej diecie bogatej w węglowodany.Menu biegaczy powinno składać się z kaszy, pieczywa, makaronu i ziemniaków. Dzięki temu organizm będzie mógł działać na jak najwyższych obrotach ze względu na wprowadzanie glikogenu mięśniowego odpowiadającego za prawidłową pracę mięśni. Bez tego składnika biegacze mogą odczuwać zmęczenie i spadek wydajności.

Po drugie do uprawiania biegów niezbędny jest odpowiedni strój obejmujący zarówno dopasowane nie tylko do stopy, lecz także podłoża obuwie, jak i ubranie, które w żaden sposób nie powinno krępować ruchów osoby ćwiczącej. Przy wyborze odpowiedniego stroju należy pamiętać, aby był on wykonany z materiału pozwalającego skórze oddychać.

Po trzecie przed każdym treningiem – nie tylko przed bieganiem – należy rozgrzać mięśnie. Wystarczy krótka rozgrzewka, którą pamiętamy z czasów szkolnych, co pozwoli uniknąć mikrourazów.

Po czwarte należy mierzyć siły na zamiary. Każdy organizm jest inny, w związku z czym inaczej reaguje na podejmowany wysiłek. W związku z tym należy stopniowo przyzwyczajać organizm do podejmowanego wysiłku. W przypadku zbyt intensywnego trenowania można uzyskać efekt odwrotny do pożądanego, a mianowicie może nastąpić spadek kondycji ze względu na nadmierne obciążenie. Brak odpoczynku i regeneracji po większym wysiłku zwiększa ryzyko kontuzji. Mogą również wystąpić trudności z zasypianiem, bóle głowy i rozdrażnienie.

Jeżeli potrzebujesz masażysty, zapraszam serdecznie do kontaktu.

Arkadiusz Bohonos

Fizjoterapeuta, Punkt Rehabilitacji, Wrocław

Call Now Button