Wbrew pozorom praca siedząca nie należy do łatwych, lekkich i przyjemnych. Siedząc przez wiele godzin w jednej pozycji, możemy sprawić, że po pracy pojawi się ból pleców związany z obciążeniem kręgosłupa. Istnieje jednak kilka sposobów, aby mu przeciwdziałać.
Po pierwsze należy robić przerwy. Zaleca się, aby raz na godzinę na pięć – dziesięć minut odejść od stanowiska pracy. W tym czasie można pójść zaparzyć kawę, pospacerować, pójść do toalety – byle tylko nie siedzieć bezczynnie w jednej pozycji i rozprostować nogi.
Po drugie – równie ważne jest zmienianie pozycji podczas siedzenia przy biurku. Wystarczy raz pochylić się do przodu, a raz odchylić do tyłu. Dlatego tak istotne są krzesła z regulacją oparcia. Pomagają one w zmianie pozycji pleców w czasie pracy.
Po trzecie – rozciąganie. Siedząc przy biurku, warto wykonać kilka ćwiczeń rozciągających, takich jak schylanie, wymachy rękami, . Można w tym celu wspomóc się kilkoma przedmiotami leżącymi na biurku – butelką wody albo zszywaczem.
Po czwarte – ćwiczenia i rozprostowywanie nóg mało pomogą, jeśli stanowisko pracy nie będzie dopasowane do pracownika. Dlatego też w walce z bólem pleców ergonomia stanowiska pracy. Wysokość krzesła i biurka, ich dopasowanie do wzrostu pracowników, położenie monitora i klawiatury – to wszystko może zaważyć o tym, czy pojawi się ból pleców po pracy.
Również w domu można podjąć pewne kroki, aby ulżyć plecom po pracy. Warto wziąć kąpiel z olejkami eterycznymi, które działają rozgrzewająco, przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Doskonale sprawdzi się olejek kamforowy, eukaliptusowy, lawendowy, rumiankowy lub geraniowy. Warto również zaopatrzyć się w maść rozgrzewającą, np. borowinową, i smarować nią bolące miejsca. Równie pomocne mogą okazać się okłady rozgrzewające.
Dzięki stosowaniu powyższych porad ból pleców nie powinien już dokuczać. Jeżeli jednak potrzebujesz masażysty, zapraszam serdecznie do kontaktu.
Fizjoterapeuta, Punkt Rehabilitacji, Wrocław