Jak uniknąć kontuzji podczas sportu?

  • 7 czerwca 2020

Propriocepcja (kinestezja, zmysł kinestetyczny, czucie głębokie) – zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała. Receptory tego zmysłu (proprioreceptory) ulokowane są w mięśniach i ścięgnach. Dostarczają mózgowi informacji o tonusie mięśniowym. Dzięki temu zmysłowi wiemy jak w przestrzeni ułożone są nasze kończyny (bez potrzeby spoglądania na nie). Propriocepcja czyli czucie nieświadome odpowiedzialne jest również za bardzo szybką i nieświadomą reakcję naszego ciała przy nagłej zmianie sytuacji lub zmianę obciążenia.

Istotnie jest to, że już 1 minutowe ćwiczenia przypominające o tym czym jest i jak ma działać propriocepcja, ćwiczenia stabilizacji głębokiej (nieświadomej) nerwowej zmniejszają ryzyko doznania urazu podczas samego treningu o 95%. Każdy może to trenować i każdy powinien to trenować. Obojętnie czy jest to zawodowiec czy amator sportu.

Dziś przedstawię kilka ćwiczeń do wykonania w domu. Można stosować je przy rehabilitacji skręceniu stawu skokowego, urazie kolana czy biodra. Ważne jest, aby wykonywać je przed każdym treningiem na siłowni lub piłkarskim czy biegowym – oczywiście ukierunkowanym w swoją dyscyplinę, aczkolwiek ćwiczenia ogólnousprawniające ZAWSZE powinny być elementem każdego treningu.

Przy okazji zapraszam na nasz kanał na YouTube, gdzie pokazuję zestawy ćwiczeń stosowane podczas terapii, jak również treningi do przeprowadzenia w warunkach domowych! Życzę przyjemnej zabawy 😊
Pamiętaj! Żadne z tych ćwiczeń nie może prowokować bólu!

Jeżeli potrzebujesz rehabilitacji lub masażu, skontaktuj się z nami.

Fizjoterapia w gabinecie, z dojazdem do domu oraz on-line.

Punkt Rehabilitacji i masażu | Wrocław, pl. Teatralny 3 | piętro 1 lokal 10 (na końcu korytarza)

Call Now Button