Rehabilitacja stawu skokowego – III etap

  • 21 czerwca 2020

W poprzednim wpisie dotyczącym skręcenia stawu skokowego górnego czyli w fazie podostrej, skupialiśmy się głównie na uruchomieniu pacjenta, poprzez aktywizację poszczególnych partii mięśniowych, w tym ćwiczeniach zgięcia i wyprostu stopy, z pominięciem zwiększania zakresu ruchu na boki. Pracowaliśmy również nad poprawą czucia głębokiego (orientacja ułożenia własnego ciała w przestrzeni).

Zgodnie z chronologią procesu gojenia tkanek rozpoczął się wówczas etap proliferacji komórek, czyli faza wczesnej naprawy. W trakcie jej trwania, za sprawą nowopowstałych naczyń, następuje poprawa krążenia i drenażu, co skutkuje redukcją obrzęku oraz zmniejszeniem dolegliwości bólowych pacjenta. Następnie namnażają się komórki tkanki łącznej (fibroblasty), produkujące włókna kolagenu (główny składnik kości, więzadeł i skóry). Przez ok. 5 dni tworzy się słaba i nieodporna na uszkodzenia tkanka, która w trakcie 3-4 tygodni staje się silniejsza. Przy tym stopniu gojenia tkanek można rozpocząć ćwiczenia, pamiętając o nieprzekraczaniu granicy bólu i nie stosowaniu silnych napięć. Faza proliferacji trwa ok. 2-5 tygodni.

Kolejnym etapem fizjoterapii w skręceniu stawu skokowego górnego, jest faza rehabilitacyjna. Trwa ona od ok. 7 do 14 dnia po urazie, zależnie od progresji procesu gojenia tkanek i postępów terapeutycznych osoby rehabilitowanej. W tym etapie stosujemy ćwiczenia rozciągające mięśnie kończyny dolnej, stymulujemy propriocepcję (czucie głębokie), pracujemy nad kontynuacją reedukacji chodu, stosujemy techniki tkanek miękkich i mobilizacji torebki stawowej. W ćwiczeniach używamy np. taśmy theraband, dyski, kliny (pod piętę) a także piłki sensoryczne. Wskazane są również ćwiczenia w basenie, czy hydroterapia. W tej fazie, nie powinno się jeszcze biegać.

Nadrzędnym celem fizjoterapii w fazie rehabilitacyjnej jest pełne, bezbolesne obciążanie uszkodzonej kończyny oraz zwiększenie siły mięśniowej. Należy również kontynuować pracę nad zwiększeniem bezbolesnego zakresu ruchu.

Istotną kwestią podczas programowania długofalowej fizjoterapii stawu skokowego jest odpowiedni dobór ćwiczeń celowanych pod konkretny rodzaj i stopień skręcenia. Wiąże się to z faktem, iż tego typu uszkodzenia nierzadko odznaczają się tendencją do nawracania. Dlatego w celu indywidualnego dopasowania ćwiczeń wskazana i rekomendowana jest wizyta w gabinecie fizjoterapeutycznym. Wówczas wykwalifikowany terapeuta zaproponuje zabiegi ukierunkowane na każdy z poszczególnych etapów powrotu do sprawności.  Na szczęście jest kilka ćwiczeń, które mogą pomóc Ci w powrocie do zdrowia! Pamiętaj, żadne z ćwiczeń nie może prowokować i powodować bólu! Uczucie rozciągania TAK, ból NIE.

ĆWICZENIA PROPRIOCEPCJI

  1. *Pw. stanie w niewielkim wykroku ćwiczona noga na dysku sensomotorycznym, druga noga na stabilnym podłożu. Pacjent przenosi ciężar ciała i obciąża kończynę na dysku. Wytrzymuje 3 sek i wraca do pozycji wyjściowej. Powtarza ćw 10x na każdą str. 
  2. Pw. stanie obunóż na szerokość bioder na 2 dyskach sensomotorycznych. Pacjent przenosi ciężar ciała z jednej kd na drugą. Wykonuje 15x.
  3. Stanie na 1 noga na dysku sensomotorycznym, druga noga wykonuje ruchy w różnych kierunkach, w niewielkim zakresie np. przód-tył. Pacjent wytrzymuje w pozycji kilka sek i zmienia noga. 10x na obie str.
  4. Pw. jedna noga . ustawiona w lekkim zgięciu w st kolanowym na dysku sensomotorycznym (wersja łatwiejsza bez dysku), druga noga ułożona na piłce w wypustkami, nogi ustawione na szerokość st biodrowych, noga na piłce wykonuje przesunięcie stopą piłki do boku i powrót do pw. 10x na każdą stronę.
  5. Pw. nogi ustawione na 2 dyskach sensomotorycznych, na szerokość bioder, ramiona wysunięte przed siebie. Pacjent wykonuje półprzysiad ( zwróć uwagę na poprawne ustawienie st kolanowych- powinny być ułożone lekko na zewnątrz) i wraca do pozycji wyjściowej. Powtarza 15x.

*Pw. – pozycja wyjściowa

Jeżeli potrzebujesz rehabilitacji lub masażu, skontaktuj się z nami.

Fizjoterapia w gabinecie, z dojazdem do domu oraz on-line.

Punkt Rehabilitacji i masażu | Wrocław, pl. Teatralny 3 | piętro 1 lokal 10 (na końcu korytarza)

Call Now Button