Zespół cieśni nadgarstka – jak poważne są jego konsekwencje

  • 17 września 2019

Długa praca przy komputerze może wiązać się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Siedząc w jednej pozycji i wykonując powtarzalne sekwencje ruchów, przez wiele godzin narażamy nie tylko kręgosłup, lecz także palce i nadgarstki. Może się pojawić schorzenie nazywane zespołem cieśni nadgarstka.

Zwykle w początkowej fazie nie występują żadne poważne symptomy sugerujące rozwijającą się chorobę. Pojawia się wtedy odrętwienie palców, bóle łokci oraz stawu ramiennego. Dlatego też często te objawy są ignorowane. Dopiero z czasem symptomy te nabierają na sile i mogą nawet powodować problemy ze snem. Osobie cierpiącej na zespół cieśni nadgarstka mają problem, aby zacisnąć dłoń w pięść i coś unieść. Borykają się również z drętwieniem rąk, nawet gdy nie pracują przy komputerze. Dzieje się tak ze względu na ucisk na nerw pośrodkowy. Ucisk ten wynika z zwiększonego ciśnienia wewnątrz kanału nadgarstka.

Długa praca przy komputerze nie jest jedynym, choć najpowszechniejszym, powodem pojawienia się zespołu cieśni nadgarstka. Schorzenie to może wynikać również z chorób reumatoidalnych, niewydolności nerek, cukrzycy, zapalenia stawów, nadużywania alkoholu. Może się również pojawić u kolarzy i zawodowych kierowców.

Kiedy pojawią się pierwsze objawy, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Im szybciej rozpocznie się odpowiednie leczenie, tym istnieje większa szansa na przywrócenie pełnej sprawności. W przypadku dłuższego ignorowania symptomów może okazać się niezbędna interwencja chirurgiczna. Najpierw należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. W początkowej fazie schorzenia może on zlecić leczenie farmakologiczne oraz fizjoterapię. W przypadku większego stopnia zaawansowania choroby lekarz rodzinny zdecyduje, który ze specjalistów w największym stopniu będzie pomocny. Może zalecić konsultacje z następującymi specjalistami: reumatologiem, ortopedą, neurologiem czy też chirurgiem ręki.

Jeżeli potrzebujesz masażysty, zapraszam serdecznie do kontaktu.

Arkadiusz Bohonos

Fizjoterapeuta, Punkt Rehabilitacji, Wrocław

Call Now Button