Na całym świecie wiele osób boryka się z bólem pleców i kręgosłupa. Wynika to przede wszystkim z niezdrowego stylu życia. Negatywnie na kręgosłup wpływają czynniki, takie jak brak aktywności fizycznej, otyłość i nadwaga, a także długie godziny spędzone przed komputerem, które mogą doprowadzić do występowania zwyrodnień.
Jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń kręgosłupa jest dyskopatia. Zwyrodnienie to polega na włóknieniu i deformacji krążków międzykręgowych, tak zwanych dysków, które izolują poszczególne trzony kręgów. Krążki te są zbudowane z jądra miażdżystego otaczającego pierścień włóknisty, w skład którego wchodzą składający włókna kolagenowe. W zdrowym organizmie zapewniają one elastyczność kręgosłupa i lepszą odporność na wstrząsy. Wraz z upływem czasu dyski tracą na wytrzymałości i elastyczności. Jeśli dojdzie do ich przemieszczenia, jądro miażdżyste, z którego składają się krążki, może uciskać struktury kanału kręgowego, a co za tym idzie – sprawiać dotkliwy ból.
Najczęściej w dyskopatii stosuje się leczenie zachowawcze polegające na łagodzeniu bólu chorej osoby za pomocą środków należących do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które łagodzą ból. Lekarz może zalecić również leki miorelaksacyjne, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Dodatkowo lekarz może zalecić przyjmowanie pomagają zmniejszeniu napięcia mięśni przykręgosłupowych. W bólu pomaga również leżenie na twardym podłożu. Kiedy uda się już uśmierzyć ból, osoba cierpiąca na dyskopatię powinna zgłosić się do fizjoterapeuty i rozpocząć rehabilitację. Ćwiczenia na dyskopatię przewidują wzmocnienie mięśni pleców i przykręgosłupowych oraz poprawę wytrzymałości.
Istnieje wiele sposobów, aby uniknąć nieprzyjemności związanych z dyskopatią. Przede wszystkim należy regularnie ćwiczyć, wykonując ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie pleców i przykręgosłupowe. W uniknięciu dyskopatii pomaga również utrzymywanie prawidłowej postawy ciała oraz unikanie podnoszenia w nieprawidłowy sposób ciężarów.
Jeżeli potrzebujesz masażysty, zapraszam serdecznie do kontaktu.
Fizjoterapeuta, Punkt Rehabilitacji, Wrocław