Korzyści z regularnego pływania

  • 6 grudnia 2019

Powszechnie wiadomo, że ruch to zdrowie. Im więcej się ruszamy, tym jesteśmy bardziej zdrowi. Jednak nie zawsze mamy możliwość wykonywania wszystkich ćwiczeń ze względu na przykład z problemów ze stawami. W takiej sytuacji pomoże pływanie, do którego nie ma prawie żadnych przeciwskazań oraz ograniczeń. Na basen mogą chodzić zarówno dzieci, młodzież, dorośli, jak i osoby starsze. Ponadto, pływanie może pełnić nie tylko funkcję rehabilitacyjną, lecz także profilaktyczną.

Regularne pływanie niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze dzięki regularnemu chodzeniu na basen zwiększa się wydolność płuc, co wspomaga układ oddechowy. Po drugie pływanie korzystnie wpływa na układ krążenia oraz pobudza pracę serca. Pływanie zaleca się również osobom po zawałach. Regularne ćwiczenia w wodzie pozwalają obniżyć ciśnienie krwi, co w konsekwencji może doprowadzić do spadku złego cholesterolu we krwi. Po trzecie znakomicie wpływa na kondycję stawów. Ze względu na siłę wyporową wody nasze ciało jest w niej lżejsze nawet dziesięciokrotnie, co sprawia, że nawet większy wysiłek nie obciąża stawów. Z tego względu fizjoterapeuci i rehabilitanci często polecają pływanie osobom, które doznały kontuzji.

Ponadto regularne pływanie pozwala zrzucić zbędne kilogramy oraz wymodelować sylwetkę. Dzieje się tak, ponieważ podczas przemieszczania się w wodzie wykonując określone sekwencje ruchów, należy pokonać opór wody, co sprawia, że taki trening jest dość intensywny. Chodzenie na basen co najmniej trzy razy w tygodniu w połączeniu ze zbilansowaną dietą pomoże osiągnąć wymarzoną wagę.

Dzięki pływaniu poprawia się również kondycja fizyczna i wytrzymałość. Pływając, wzmacniamy wszystkie duże grupy mięśni, przede wszystkim grzbietu, a także ćwiczymy całym ciałem. Co więcej, ćwiczenia w wodzie nie obciążają zarówno kręgosłupa, jak i stawów. Poprawia się również koordynacja ruchowa i giętkość ciała.

Pływanie zalecane jest także osobom, które chcą skorygować wady postawy. Stanowi ono znakomity sposób, na wzmocnienie mięśni i postawę naszego ciała w przestrzeni.

Jeżeli potrzebujesz masażysty lub fizjoterapeuty, zapraszam serdecznie do kontaktu z nami.

Arkadiusz Bohonos

Fizjoterapeuta, Punkt Rehabilitacji, Wrocław

Call Now Button