Masaż (wg. Wikipedii) – zabieg fizjoterapeutyczny polegający na sprężystym (nie plastycznym) odkształcaniu tkanek. Jest to zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki i polega on na wykorzystaniu przez masażystę określonych ruchów w określonym tempie i z odpowiednią siłą zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodu do serca.
Masaż powinien być wykonywany rytmicznie, bez rozciągania skóry nieuzbrojoną ręką.
Masaż może mieć cele lecznicze, relaksacyjne, przeciwobrzękowe lub przygotowywać mięśnie do wysiłku.
Właśnie ten ostatni cel sobie omówię w tym wpisie. Jakie są działania masażu?
Zabieg ten poprawia ukrwienie w mięśniach i skórze, co daje lepszą przemianę materii właśnie w tych tkankach. Lepsze ukrwienie to znaczy lepsze odżywienie, zwiększenie elastyczności mięśni oraz więzadeł lub torebki stawowej. Masaż nie może obyć się tylko na brzuścach mięśniowych, ale muszą być opracowywane również ich przyczepy, torebki stawowe oraz przyległe więzadła. Całą okolica pobliskich stawów. Dobrze wykonany masaż, to większa mobilność w stawach (a chyba nie chcemy mieć przykurczów i zmniejszonej ruchomości?).
Oprócz poprawy metabolizmu w mięśniach masaż doskonale wpływa na pobudzenie lub uspokojenie układ nerwowego (w zależności jaki efekt chcemy uzyskać w danym momencie). Współpraca z dobrym fizjoterapeutą-masażystą naprawdę może zwiększyć efekty treningu.
Wykonanie tego rodzaju zabiegu przed treningiem lub startem pozwala na rozgrzanie mięśni i więzadeł oraz uelastycznienie tych struktur. Jest to element rozgrzewki (nie jej zastąpienie!!!) mający na celu prewencję uszkodzeń podczas uprawiania sportu.
Masaż wykonywany po wysiłku lub treningu pomaga odprowadzić produkty przemiany materii, polepszyć ukrwienie w dystalnych częściach naszego ciała, wspomóc układ limfatyczny oraz zapobiegać kontuzjom i bólom mięśniowych dnia następnego.
Warto korzystać z usług fizjoterapeuty co najmniej raz w tygodniu, aby sprawdził swoim okiem i dotykiem czy trening idzie w dobrym kierunku. W razie wystąpienia urazu, pomoże szybciej wrócić do formy.
Słynne powiedzenie mówi nam: „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego profilaktycznie bądź w kontakcie z fizjoterapeutą. Jeśli nic nie będzie, to zrobi masaż, co wspomoże w regeneracji i poprawi samopoczucie.
Powodzenia i do zobaczenia!