Kolejny tydzień kwarantanny, kolejny tydzień siedzenia na d@#$e. Od 20 kwietnia łaskawie pozwolili nam znów chodzić na spacer do lasu (ale z maseczkami!) – dobre i to 😊
Dzięki temu mamy ponownie szansę aby zażyć trochę ruchu.
Niemniej jednak, wielu z nas pracuje w domu i pracuje w pozycji siedzącej. Niech pierwszy rzuci kamieniem do Odry, co regularnie wstaje od biurka i robi choć 3 minuty ćwiczeń co 1h pracy! 😊
Na szczęście jesteśmy od tego, aby przyjść wam z pomocą, czy to fizycznie, czy on-line. Możecie się z nami skontaktować prawie że w każdy możliwy sposób.
Dziś trochę o mobilizacji kręgosłupa oraz o jego rozciąganiu...
Mobilizacja czyli wielokrotne wykonanie ruchu z małą prędkością, ale przy każdym ruchu zwiększamy jego zakres.
Podczas tych ćwiczeń, może dojść również do manipulacji stawów, czyli do nagłego szybkiego ruchu o małym zakresie na końcu ruchomości danego stawu. W tym momencie często pojawia się charakterystyczny trzask/strzelanie/chrupanie etc. popularnie nazywane „nastawianiem kości”.
Ćwiczenia, które dziś prezentuję, mają za zadanie „rozruszać” kręgosłup. Ruchy które wykonujemy, są ruchami w płaszczyznach prostych jak również złożonych. W dzisiejszych filmikach pokazane są ćwiczenia dla kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego oraz szyjnego. Pracując na jednym odcinku kręgosłupa, pracujemy na całej jego długości, ponieważ jest on połączony ze sobą poprzez więzadła oraz mięśnie. Nie ma możliwości wykonania ruchu czynnego tylko na 1 danej wysokości kręgosłupa, np.: L3-L4. Zawsze będzie to za sobą pociągać sąsiadujące jego części.
Oprócz samego kręgosłupa, uruchomiliśmy również łopatki w celu „wyprostu” naszej postawy, otwarcia klatki piersiowej, lepszego oddechu oraz zmniejszenia napięcia mięśniowego w górnej części naszego korpusu. Pamiętaj, żadne z ćwiczeń nie może prowokować i powodować bólu! Uczucie rozciągania TAK, ból NIE.
Życzę przyjemnie spędzonego czasu na ćwiczeniach – ulgę poczujesz już po 3 dniach (jeżeli regularnie będziesz je wykonywać!).
Jeżeli potrzebujesz rehabilitacji lub masażu, skontaktuj się z nami.
Fizjoterapia w gabinecie, z dojazdem do domu oraz on-line.
Punkt Rehabilitacji i masażu | Wrocław, pl. Teatralny 3 | piętro 1 lokal 10 (na końcu korytarza)