Rehabilitacja pourazowa, jak sama nazwa wskazuje, polega na przywracaniu umiejętności, które zostały utracone wskutek doznania urazu i uszkodzenia w ten sposób jakiegoś narządu. Rehabilitacja pourazowa pozwala na powrót do pełnej sprawności. Bardzo ważne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie, gdyż nie tylko zapobiega to możliwości pojawienia się powikłań i wystąpienia ubocznych skutków leczenia, lecz także stwarza warunki do odbudowy zarówno indywidualnego, jak i społecznego funkcjonowania pacjenta. W rehabilitacji pourazowej należy uwzględnić wszystkie dysfunkcje związane z przebytym urazem oraz jego leczeniem. Mianowicie trzeba mieć na względzie konsekwencje dłuższego unieruchomienia wynikającego z rekonwalescencji po leczeniu operacyjnym.
Należy pamiętać, że po doznanym urazie należy skonsultować się ze specjalistą. Wykluczone są próby samodzielnego rozwiązywania problemu, na przykład szukanie porad w Internecie. Każdy przypadek jest indywidualny, a co za tym idzie – rozwiązanie, które sprawdziło się w przypadku jednej osoby, niekoniecznie będzie odpowiednie dla drugiej. To specjalista, fizjoterapeuta, przy współpracy z ortopedą, po zapoznaniu się z historią choroby dobierze odpowiedni sposób leczenia. W dzisiejszych czasach ma do dyspozycji całe spektrum terapii, a także wiele rozmaitych przyrządów, które można wykorzystać w rehabilitacji pourazowej.
W czasie rehabilitacji pourazowej najczęściej są stosowane dwie metody, a mianowicie: terapia manualna i kinezyterapia. Pierwsza z nich polega na uciskaniu newralgicznych punktów na ciele, przez co zostaje przywrócona równowaga mięśniowo-powięziowa i kostna. Natomiast kinezyterapia polega na opracowaniu indywidualnego programu rehabilitacji dostosowanego do stanu pacjenta. Fizjoterapeuta dobiera rodzaj ćwiczeń oraz ich intensywność. Podczas kinezyterapii stosuje się ćwiczenia rozciągające, wzmacniające, równoważne, a także wszystkie inne niezbędne do tego, aby pacjent odzyskał pełnię sił i nie doszło do nawrotu dysfunkcji.
Potrzebujesz specjalisty w dziedzinie fizjoterapii? Zapraszamy serdecznie do współpracy!
Fizjoterapeuta, Punkt Rehabilitacji, Wrocław