Rehabilitacja osób starszych

  • 14 stycznia 2020

Rehabilitacja osób starszych często określana jest jako rehabilitacja geriatryczna. W ostatnich czasach nabrała ona na popularności ze względu na fakt systematycznego starzenia się społeczeństw europejskich. W Polsce osoby po 65. roku życia stanowią 15% populacji, a szacunkowo w ciągu najbliższych 40 lat, do 2060 roku, liczba ta wzrośnie do 35%! Rehabilitacja geriatryczna jest również ważna, ponieważ pozwala utrzymać dobrą kondycję w podeszłym wieku oraz powrócić do zdrowia po ciężkiej chorobie. Tym samym rehabilitacja osób starszych ma na celu właściwe odbudowywanie siły i przezwyciężanie niepełnosprawności.  Należy bowiem pamiętać, że organizm starszej osoby nie ma już takich możliwości regeneracji jak ma to miejsce w przypadku młodszych osób.

W pewnym wieku zaczyna brakować sił, aby wstać z łóżka i wykonać podstawowe czynności, takie jak ubieranie się czy przyrządzenie sobie posiłku. Rehabilitacja geriatryczna polega na usprawnianiu osób w podeszłym wieku i próbach zahamowania procesu starzenia objawiającego się niesprawnością i zależnością od innych osób. Dzięki niej można zapobiec bolesnym upadkom oraz zmniejszyć ryzyko odleżyn.

Odpowiednia rehabilitacja osób starszych polega głównie na ich aktywizowaniu. W przypadku osób leżących kluczowe są odpowiednie pozycje, w jakich leży pacjent. Rehabilitacja geriatryczna pomaga takim osobom zmieniać pozycję i przekręcać się z boku na bok, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko odleżyn. Innym zagadnieniem związanym z rehabilitacją geriatryczną jest tak zwana pionizacja, czyli sadzanie oraz wstawanie z pacjentem. Należy jednak pamiętać, aby było to bezpieczne zarówno dla chorego, jak i opiekuna. Rehabilitacja geriatryczna pozwala również na przywrócenie sprawności kończyn po urazie, złamaniach czy też endoprotezie stawu. Niezwykle istotne jest także uruchamianie kończyn po urazie, złamaniu czy endoprotezie stawu.

Jedną z części rehabilitacji geriatrycznej jest rehabilitacja funkcjonalna, która polega na nauce samodzielności i ćwiczeniu konkretnych umiejętności, które przydadzą się pacjentowi w codziennym życiu. Fizjoterapeuta ćwiczy z chorym przykładowo chodzenie o kulach lub przesiadanie się z łóżka na wózek inwalidzki. Warto wspomnieć również o ergoterapii, czyli treningu czynności życia codziennego, takich jak ubieranie się, radzenie sobie w toalecie czy też przygotowywanie posiłków.

Jako doświadczeni fizjoterapeuci zajmujemy się również rehabilitacją osób starszych – jeśli zainteresował Cię ten temat, zapraszamy serdecznie do współpracy !

Arkadiusz Bohonos

Fizjoterapeuta, Punkt Rehabilitacji, Wrocław

Call Now Button