Rehabilitacja po zawale serca

  • 24 stycznia 2020

Z biegiem lat coraz więcej osób dostaje zawału serca. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy można wskazać prowadzenie niezdrowego stylu życia, brak ruchu czy też palenie papierosów. Kiedy już dojdzie do zawału, należy podjąć odpowiednie kroki, aby nie doszło do kolejnego, który może skończyć się nawet śmiercią. Osoba po zawale powinna wprowadzić w życie kilka zasad, takich jak stosowanie lekkostrawnej diety, ograniczenie kawy, rzucenie palenia papierosów czy też unikanie sytuacji stresowych. Ponadto jednym ze sposobów na uniknięcie kolejnego zawału jest rehabilitacja kardiologiczna. Pozwala ona na całkowite wyeliminowanie ryzyka kolejnego zawału, a także zmniejsza śmiertelność oraz skraca czas rekonwalescencji.

Należy pamiętać, że rehabilitacja po zawale serca powinna być nadzorowana przez lekarzy rodzinnych, kardiologów oraz specjalizujących się w rehabilitacji oraz fizjoterapeutów.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń w ośrodku kardiologicznym lub rehabilitacji kardiologicznej przeprowadza się badanie wysiłkowe mające na celu ocenę wydolności układu krążenia. Personel medyczny przeszkolony w rehabilitacji kardiologicznej ustala zalecenia odnoszące się do intensywności oraz czasu trwania treningu i dostosowuje ćwiczenia indywidualnie do wydolności układu krążenia oraz występowania potencjalnych schorzeń towarzyszących. Ćwiczenia te muszą zostać zaakceptowane przez pacjenta.

Rehabilitacja po zawale tak naprawdę powinna zacząć się już w szpitalu. Ma ona na celu jak najszybsze postawienie chorego na nogi i przywrócenie pełnej samodzielności. Przeprowadza się ją głównie, aby przeciwdziałać skutkom unieruchomienia. Po wyjściu ze szpitala rehabilitacja ta powinna być kontynuowana od 4–12 tygodni. Może się ona odbywać w szpitalu, ambulatorium lub w domu. Po upływie tego czasu następuje ostatni etap rehabilitacji, który trwa do końca życia. Regularna aktywność fizyczna po zawale poprawia tolerancję wysiłku, podtrzymuje dotychczasowe efekty leczenia i rehabilitacji, a także zmniejsza ryzyko nawrotu choroby.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, zapraszamy serdecznie do współpracy! Pamiętaj, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Życzę przyjemnego i zdrowego weekendu!

Arkadiusz Bohonos

Fizjoterapeuta, Punkt Rehabilitacji, Wrocław

Call Now Button