Rehabilitacja stawu skokowego

  • 7 kwietnia 2020

Zbliżają się święta a pogoda kusi wyjściem z domu pomimo kwarantanny, warto jednak pamiętać że uraz może przydarzyć się wszędzie. Nie tylko przez uprawianie sportu, ale również podczas spaceru, wychodzenia z samochodu czy schodzeniu po schodach – może dojść do urazu skręcenia stawu skokowego, twz. kostki.
Z racji zbliżających się świąt, dostęp do lekarza może być utrudniony, dlatego w razie potrzeby podsyłam małe ćwiczenia do wykonania w domu, które można zrobić po WYKLUCZENIU złamania (po konsultacji z lekarzem i wykonaniu zdjęcia RTG).

Są różne rodzaje skręceń. Od lekkiego objawiającego się lekkim bólem po znaczy z wielkim krwiakiem na stopie, opuchlizną i rozerwaniem torebki oraz więzadeł wraz z kawałkiem kości.

Wczesna rehabilitacja (w drugiej dobie po wystąpieniu urazu) polega na delikatnym uruchomieniu stawu oraz pozbycie się obrzęku. Oprócz przykładanie sobie mrożonek, lodu, kriożelków we wczesnym etapie skręcenia, możemy już wdrożyć „małą fizjoterapię” zanim trafimy na zabiegi do fizjoterapeuty. Wszystko po to, aby wrócić do formy bez większych powikłań.

Na poniższym filmie pokazuję, jak możemy sobie wstępnie pomóc w warunkach domowych gdy jesteśmy „uziemieni” – choćby i na kwarantannie.

Fizjoterapia i rehabilitacja w domu lub w gabinecie.

Arkadiusz Bohonos, fizjoterapeuta, Punkt Rehabilitacji, Wrocław – Pl. Teatralny 3

Call Now Button