Zagrożenia dla zdrowia w pracy biurowej – sprawdź, jak ich uniknąć!

  • 7 sierpnia 2019

Pracujesz na co dzień przy komputerze? Czy wiesz, jaki wpływ na Twoje zdrowie może mieć praca biurowa? Sprawdź, jak wyeliminować negatywne skutki zdrowotne w swojej pracy.

Praca biurowa pozornie wydaje się być spokojna i nie stanowić zagrożenia pod względem potencjalnych kontuzji. Niestety pozostawanie w pozycji siedzącej przez większą część dnia, często bez odpowiednich przerw, niesie za sobą bardzo dużo negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia.

Pierwszym aspektem powodującym urazy zdrowotne jest brak odpowiednich nawyków w pracy. Jedną z bardzo poważnych dolegliwości jest zespół cieśni nadgarstka, który jest m.in. konsekwencją nieprawidłowego ułożenia rąk podczas powtarzalnej pracy przy komputerze. Objawia się osłabieniem ręki, brakiem możliwości zaciśnięcia dłoni i w efekcie uniemożliwia wykonywanie nawet prostych czynności.

Równie częstą dolegliwością występującą u pracowników biurowych są bóle w okolicy karku, często spowodowane nieprawidłowym ustawieniem monitora a także nawykiem wysuwania głowy w przód, w stronę ekranu. Taka pozycja pracy powoduje również bóle w odcinku lędźwiowym. Dodatkowo, nieprzerwana praca przy komputerze często kończy się bólem oczu i całej głowy.

Ile razy po wyjściu z pracy czujesz, że boli Cię każda część Twojego ciała? Jeżeli nie zmienisz swoich nawyków i nie zadbasz o własne zdrowie, leczenie negatywnych skutków może zająć Ci bardzo dużo czasu. Zatem jak uniknąć zagrożeń zdrowotnych podczas pracy przy komputerze?

  1. Dowiedz się, jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy. Takiej porady udzieli Ci fizjoterapeuta.
  2. Przeanalizuj z fizjoterapeutą swoje nawyki. Sprawdź, czy siedzisz przed komputerem w prawidłowej pozycji; czy Twoje krzesło, biurko oraz monitor są ustawione w odpowiedni dla Ciebie sposób.
  3. W pracy rób sobie częste przerwy. Utrzymuj swoje ciało w ruchu. Wstań od komputera minimum raz na godzinę. Nawet krótka chwila ruchu uratuje Cię przed bólami po całym dniu pracy bez przerwy.
  4. Ćwicz regularnie. Nawet amatorska aktywność fizyczna ma doskonały wpływ na Twoje zdrowie. Jeżeli nie wiesz, jakie aktywności są dla Ciebie bezpieczne, zasięgnij porady fachowca.
  5. Uzupełniaj ćwiczenia regularnymi masażami. Pozwolą Ci one na zmniejszenie napięcia mięśni, złagodzą poczucie zmęczenia i przede wszystkim sprawią, że poczujesz się lepiej.

Jeżeli potrzebujesz fachowej porady w zakresie ergonomii swojej pracy oraz codziennych nawyków, chcesz skonsultować swoje aktywności fizyczne tak, by były one dla Ciebie bezpieczne i miały pozytywny wpływ na Twoje zdrowie, serdecznie zapraszam do kontaktu!

Arkadiusz Bohonos

Fizjoterapeuta, Punkt Rehabilitacji, Wrocław

Call Now Button